“Şimdi harekete geçme zamanıdır!”

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa, 9-10 Kasım’da Brüksel’de gerçekleşecek olan Uluslararası Uygur Forumu hakkında konuştu:

“Avrupa Birliği’nin siyasi başkenti Brüksel’de 9 ve 10 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslararası Uygur Forumu’nu duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Dünya Uygur Kongresi adına, Uygur insan hakları krizinin mevcut durumunu tartışmak ve bu soykırımı sona erdirebilmeyi konuşmak üzere siyaset adamları, hukuk uzmanları, STK temsilcileri ve diğer sivil toplum müttefikleri de dahil olmak üzere tanınmış uluslararası konukları ağırlamaktan mutluluk duyuyorum.”

 

Uluslararası Uygur Forumu, halkımızın tarihinde önemli bir zamanda düzenlenmektedir. Birleşmiş Milletler‘in Uygur raporunun, Londra’da bağımsız mahkeme kararının ve Avrupa Parlamentosu‘nun Uygur Soykırımı‘na ilişkin kararı da dahil olmak üzere 10 Parlamento kararının yayınlanmasının ardından asıl soru, uluslararası toplumun nasıl bir adım atacağıdır. Boş açıklamalar veya endişe ifadelerinin zamanı geçmiştir. BM, anavatanımızda meydana gelen vahşet suçlarını teyit ettiğine göre, kendimize şu soruları sormamız gerekiyor:

 

Adalet ve mesuliyeti sağlamak için hangi yollar var?

BM bu vahşetler karşısında ne yapabilir?

Avrupa Birliği devletleri ve diğer hükümetler bu soykırıma ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı ne yapabilir?

Ve tüm bunlarda sivil toplum kuruluşları nasıl bir rol oynayabilir?

 

Bu sorular Uluslararası Uygur Forumu’nun merkezinde yer alacaktır. Uygur Soykırımını sona erdirme çağrılarının ön saflarında yer alan tanınmış uluslararası konukları bir araya getirerek, milyonlarca Uygur’un çektiği acılara son verecek cevapların en azından bir kısmını bulmayı umuyoruz.

 

Şimdi harekete geçme zamanıdır!’’