“Adaletin er ya da geç tecelli edeceğine inanıyoruz.”

“Adaletin er ya da geç tecelli edeceğine inanıyoruz.”

Uluslararası Uygur Forumu’nun organizatörlerinden Hasene Yardım Derneği’nin Başkanı Mesud Gülbahar, 9-10 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan Forum’a dair düşüncelerini paylaştı:

“Çin Halk Cumhuriyeti tarafından başta Uygur, Kazak ve diğer etnik azınlıklara yönelik soykırımın son bulması ve işlenen insanlığa karşı suçlara karşı uluslararası yaptırım uygulanmasını temenni ediyoruz.

Uluslararası Adalet Divanı kararlarına binaen yaptırımların gelmesi gerekmektedir. Adaletin er ya da geç tecelli edeceğini ümit ediyoruz. Fakat geç gelen adalet mazlum ve mağdurlar için bir teselli değil bir travmadır. Soykırım suçu işleyenlerin sorumluluk altına alınması konusunda acil kararların alınması gerekmektedir. Uluslararası hukukun ihlal edilmesinde tüm devletler aynı hassasiyeti göstermelidir ve yasalarını ona göre düzenlemelidir. Hukuksuzluğa karşı tüm ülkelerin tepkisi aynı şekilde olmalıdır. Ekonomik çıkarlar ve menfaatlerin öne çıkarılması devletlerin stratejisi olmaktan çıkması lazım ve dünya huzuruna katkı sağlamak amacı ile yaptırımların söz konusu olması gerekmektedir. Devletlere düşen görevler, diplomatik kanalları devreye sokarak soykırıma karşı aktif rol almaktır. Uluslararası mahkemelerde suçluların yargılanması sağlanmalıdır. Bunlar birbirini takip eden ve tamamlayan unsurlardır.

Bu düşüncelerle organize edeceğimiz Uluslararası Uygur Forumu’ndan hayırlı sonuçlar bekliyoruz. Farklı kesimlerden siyasilere ve akademisyenlere ve bu önemli programa katkı sağlayacak herkese teşekkür ediyoruz.“